Kicia - 2010-09-19 14:32:40

Dotąd kierowca, który przekroczył 24 punkty karne, nie mógł zmniejszyć ich liczby przez szkolenie. NSA zakwestionował to rozwiązanie.

Dotychczas było jasne, że kierowca, który przekroczy limit 24 punktów karnych, nie ma już szansy na ich zmniejszenie poprzez szkolenie. Traci prawo jazdy  do czasu ponownego zdania egzaminu. Policja twierdziła, że szkolenie odbyte już po przekroczeniu limitu punktów karnych nie może zostać uznane za ważne. Przesądza o tym wprost rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami  naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz.U. nr 236, poz. 1998 ze zm.). Problem w tym, że Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że rozporządzenie w tym zakresie wykracza poza zakres ustawowy. Przepis może być niekonstytucyjny. (sygn. akt I OSK 885/09).

– Nie komentujemy wyroków sądów – mówi Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

– Obecnie kierowca, który przekroczył limit punktów, może odbyć szkolenie, ale punkty nie zostaną mu odjęte – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik MSWiA

– Musimy zaczekać na zakończenie postępowania. Będziemy to analizować i poprawiać prawo, jeżeli będzie taka konieczność – dodaje.
Niepewna ewidencja

Orzeczenie NSA ma szczególne znaczenie dla kierowców, których policja błędnie informowała o rzeczywistym stanie punktów. Z tego powodu wielu nie zdecydowało się w porę na szkolenia zmniejszające liczbę punktów. Po pewnym czasie otrzymywali już tylko decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy. Niektórzy dopiero wtedy decydowali się na szkolenie. Organy administracji i sądy uznawały, że nie ma to już znaczenia. Powoływano się na rozporządzenie

– NSA uznał, że rozporządzenie wykracza poza ustawę. Dlatego sąd nie ma obowiązku go stosować. Fakty są takie, że ustawa mówi tylko, że kierowca ma prawo zmniejszyć sobie liczbę punktów karnych. Ustawa nie mówi, że nie może skorzystać z tego uprawnienia ktoś, kto ma określona liczbę punktów – mówi dr Ryszard Stefański, ekspert od prawa drogowego.

Jego zdaniem kierowca nie może korzystać ze szkolenia dopiero wtedy, gdy otrzyma decyzję o skierowaniu go na egzamin sprawdzający.
Kazus drogowy

W sprawie, która trafiła do NSA, kierowca w okresie od grudnia 2006 r. do lipca 2007 r. uzbierał 27 punktów karnych. Policja z opóźnieniem wprowadzała punkty do rejestru. W efekcie w lipcu 2007 r. kierowca otrzymał z Policji zaświadczenie, że ma 6 punktów. W kwietniu 2008 r. komendant wojewódzki policji wystąpił z wnioskiem do starosty o kontrolne sprawdzenie mu kwalifikacji. Kierowca dowiedział się o rzeczywistej liczbie punktów i w maju 2008 r. odbył szkolenie w celu zmniejszenia liczby punktów. Mimo to starosta decyzją z lipca 2008 r. zatrzymał prawo jazdy do czasu zdania egzaminu.

Kierowca zaskarżył tę decyzję. Przegrał przed Samorządowym kolegium odwoławczym i wojewódzkim sądem administracyjnym. Wszyscy wskazywali, że nie ma też znaczenia odbyte później szkolenie, bo zgodnie z rozporządzeniem odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów wobec osoby, która uzbierała już 24 punkty.

www.szczurekom.pun.pl www.darkots.pun.pl www.llb.pun.pl www.ligagenerallyf1.pun.pl www.minimon.pun.pl