Kicia - 2010-09-25 18:12:50

7 przepisów na dobry sen maluszka :)

Przez pierwsze tygodnie maluch niemal ca³y czas jest blisko ciebie – karmisz go nawet kilkana¶cie razy na dobê, a spanie z nim w jednym ³ó¿ku wydaje siê wygodnym rozwi±zaniem. Gdy dziecko ma ju¿ kilka miesiêcy, czas zmieniæ nawyki. Przygotuj siê, ¿e nie bêdzie ³atwo. Przyda ci siê konsekwencja i cierpliwo¶æ. No to do dzie³a!

Zasypia z tob±, pó¼niej przenosisz je do ³ó¿eczka
Naturalna dla noworodka blisko¶æ z mam± dla kilkumiesiêcznego malca jest ju¿ tylko przyzwyczajeniem. Pamiêtaj, ¿e nawet je¶li dziecko protestuje, nie dzieje mu siê krzywda. Pierwsza metoda polega na tym, ¿e k³adziesz dziecko do jego ³ó¿eczka, przytulasz, ca³ujesz i wychodzisz z pokoju. Gdy p³acze, przychodzisz, przytulasz, g³aszczesz i wychodzisz. I tak a¿ za¶nie. Druga: k³adziesz malca, ca³ujesz, wychodzisz i ju¿ nie wracasz.
Nasza rada: A mo¿e spróbujecie metody mniej drastycznej? Dziecko usypia w swoim ³ó¿eczku, a jedno z rodziców jest blisko (siedzi obok lub le¿y na materacu). Pamiêtaj, ¿e dzieci s± ró¿ne (maj± swój temperament i potrzeby emocjonalne) – to, ¿e jego rówie¶nicy zasypiaj± sami, nie musi znaczyæ, ¿e twój malec jest na to gotowy.

¦pi w ³ó¿eczku, ale budzi siê po godzinie
Je¶li zdarza siê to sporadycznie, nie ma problemu. Gorzej, gdy niemal co noc. Je¶li dziecko p³acze, mo¿e co¶ mu przeszkadza – jest za ciep³o, chce je¶æ, ¶pi w niewygodnej pozycji, z±bkuje.
Nasza rada: Pilnuj, by pociecha by³a najedzona, utrzymuj w pokoju temperaturê ok. 20ºC i nim maluch za¶nie, sprawd¼, czy ma wygodne ciuszki i obszerny ¶piworek.

Chodzi spaæ bardzo pó¼no
Inne dzieci ¶pi± jak anio³ki o 20, a twój maluch o 23 jest pe³en energii? Przyda siê korekta planu dnia. Przestrzegaj wieczornych rytua³ów: k±piel, masa¿ i ko³ysanki – zawsze o tej samej porze. To dla dziecka dobry znak, ¿e dzieñ siê koñczy, a ono ³agodnie relaksuje siê i przygotowuje do snu.
Nasza rada: Zastanów siê, czy dziecko nie ¶pi za du¿o w dzieñ (lub za pó¼no budzi siê rano). W czasie drzemek nie chod¼ na palcach i na si³ê nie zachowuj ciszy. Normalne funkcjonowanie domu rano (ods³oniête zas³ony, odg³os ekspresu do kawy) pomo¿e siê obudziæ ma³ej „sówce”.

Zasypia tylko z butelk± mleka w buzi
To najprostsza droga do tzw. próchnicy butelkowej. Je¶li pozwoli³a¶ dziecku przyzwyczaiæ siê do zasypiania z butelk± w buzi, czas z tego zrezygnowaæ.
Nasza rada: Spróbuj trochê pooszukiwaæ malucha. Je¶li dziecko jest syte, butla nie jest dla niego posi³kiem, tylko usypiaczem. Zamiast mleka, podaj wodê (za ka¿dym razem coraz mniejsze porcje) albo smoczek uspokajacz. Pewnie nie bêdzie zadowolone, ale w koñcu butelka przestanie byæ mu potrzebna.

Zapada w sen tylko na rêkach
Tak jest mu najwygodniej i najbezpieczniej… Spróbuj stopniowo skracaæ czas noszenia na rêkach. Potem po³ó¿ malucha do ³ó¿eczka, ale nie zostawiaj go samego. B±d¼ przy nim, g³aszcz, ale nie bierz na rêce.
Nasza rada: Je¶li malec zachowuje siê, jakby le¿a³ na roz¿arzonych wêglach, spróbuj usypiaæ go najpierw np. w bujanym fotelu, a potem powoli przywyczajaj do ³ó¿eczka.

Budzi siê noc± i chce do rodziców
Je¶li zdarza siê to rzadko, pomy¶l, jakie mog± byæ powody nocnych pobudek. Mo¿e malec mia³ za wiele emocjonuj±cych prze¿yæ, czego¶ siê wystraszy³, za ma³o czasu spêdzi³ z tob± (bo do pó¼na by³a¶ w pracy).
Nasza rada: Nie bierz dziecka do swojej sypialni i nie usypiaj go w waszym ³ó¿ku. Spróbuj uspokoiæ je w jego ³ó¿eczku – g³aszcz±c, tul±c i mówi±c cichym g³osem. Na pocz±tku ustaw ³ó¿eczko malucha blisko waszego ³ó¿ka – dziecko bêdzie was widzia³o, a ty bêdziesz mog³a je g³askaæ lub trzymaæ za r±czkê, nie wstaj±c.

Wstaje bladym ¶witem
Gdy wyspany maluch budzi siê o pi±tej rano, masz prawo byæ nieprzytomna. Nie zrywaj siê na równe nogi, ale spróbuj jeszcze przetrzymaæ go w ³ó¿eczku – daj mu zabawki (mo¿esz przygotowaæ je wieczorem). Jest szansa, ¿e na jaki¶ czas siê nimi zajmie, a ty jeszcze trochê do¶pisz. A mo¿e we¼miesz malucha do siebie i jeszcze trochê siê poprzytulacie?
Nasza rada: Znajd¼ przyczyny wczesnych pobudek. Mo¿e k³adziesz malca za wcze¶nie lub jego drzemki w dzieñ s± za d³ugie? Dziecko mo¿e te¿ byæ „skowronkiem” – zasypia wcze¶nie i budzi siê raniutko. Spróbuj te¿ sama wcze¶niej k³a¶æ siê spaæ.

www.footballl.pun.pl www.shaolin-silkroad.pun.pl www.gothicsite.pun.pl www.rodzinkafd.pun.pl www.dill.pun.pl