Forum Dla INTELIGENTNYCH


#1 2010-08-24 00:52:00

 Mala

http://www.javase.pl/templates/SonyEricsson/images/ranks/90.pngMega wymiatacz Postów

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2010-08-01
Posty: 2276
Punktów :   

Gdy wybierzesz już Opiekunkę do Dziecka...

Jeśli podjęliście decyzję o zatrudnieniu „kogoś” dla waszych pociech – doraźnie lub na stałe, a trud wyboru odpowiedniej kandydatki lub kandydata macie już za sobą, kolejnym krokiem będzie ocena nowego opiekuna w akcji…

Jeśli jest taka możliwość zaproś nianię (załóżmy, że będzie to kobieta) kilka dni przed pierwszym dniem jej pracy, by poznała dzieci, by przedstawić własne oczekiwania oraz poznać jej warunki. Możesz ewentualnie poprosić, by w umówionym dniu przyszła ok. 30 minut przed Twoim wyjściem. Jest to minimum czasu potrzebnego, by przedstawić opiekunce dzieci i przyjrzeć się jak radzi sobie z maluchami, zaobserwować czy dzieci są chętne do wspólnej zabawy, jak je karmi, przewija, w jaki sposób z nimi rozmawia itd. Oczywiście ten dodatkowy czas należy wynagrodzić zgodnie z ustaloną stawką.

Sprawy organizacyjne
Jeśli szczęśliwie nie masz zastrzeżeń do modelu pracy przyszłej opiekunki twoich dzieci, powinnaś przedstawić jej wcześniej przygotowane i spisane w notesie lub na kartkach WAŻNE INFORMACJE dotyczące codziennych rytuałów i rodzinnego programu dnia. Zdarza się, że praca opiekunki wykracza poza zabawę z dziećmi i obejmuje np. spacery z psem czy przywiezienie dziecka ze szkoły do domu – należy wówczas przygotować swoisty „niezbędnik”, w którym znajdą się dane podzielone na kilka kategorii. Powinien on znajdować się w jakimś ustalonym miejscu np. przy lodówce, wraz z kluczami i pozostawianymi dla niani na bieżąco informacjami odnośnie zmian w planie dnia itp.


1. Ważne adresy i telefony

W notatniku powinny widnieć numery telefonów komórkowych oraz telefonów do pracy Twojej i męża, ewentualnie innych członków rodziny, jeśli to konieczne. Należy wpisać tam również adres i „namiary” na zaufanego sąsiada, w przypadku, gdyby wystąpiła jakaś sytuacja alarmowa. Jednak, gdyby taka sytuacja mała miejsce najpewniej wpisać także numery tel. alarmowych oraz do pediatry lub lekarza rodzinnego. Przedstaw opiekunce instrukcję co powinna zrobić i z kim się skontaktować gdyby zaistniała jakaś wyjątkowa sytuacja. Bardzo ważne jest, aby jeszcze przed pozostawieniem opiekunki z dzieckiem (dziećmi) w domu, „zwiedzić” dokładnie mieszkanie, pokazać wszystkie zabezpieczenia drzwi i okien, zapoznać z obsługą urządzeń typu płyta grzewcza czy termostat pokojowy, jeśli wskazane jest, by z nich korzystała (lepiej uprzedzić telefony z pytaniem o obsługę mikrofalówki). Należy także umieścić w notesie adresy przedszkola czy szkoły i innych miejsc do których ewentualnie opiekunka miałaby doprowadzić lub dowieźć dziecko bądź stamtąd je odebrać. Dołączenie mapki to świetny pomysł.

2. „Obsługa” dzieci i zwierzaków
Nawet rodzicom mogło się zdarzyć, ze przekręcili lub po prostu… zapomnieli imienia własnego dziecka. Z pewnością wpisanie podstawowych danych dzieci do notesu dla niani nikomu nie zaszkodzi. Ważne jednak, by uzupełnić je o informacje dotyczące zwyczajów dzieci tzn. przedstawić ich ukochane przytulanki, kołysanki na dobranoc, ulubione zabawy, sposoby karmienia, szczególnie ważne w przypadku niejadków (może Twoje dziecko zajada wyłącznie gdy słyszy piosenki Elvisa, a może wystarczy zabawa w „leci samolocik”), itd. Jeśli powierzasz opiekunce także opiekę nad psem czy innym domowym zwierzakiem nie zapomnij poinformować jej o porach karmienia i innych ważnych dla twego pupila codziennych zajęciach.

3. Plan dnia
Typowy rozkład dnia i tygodnia oraz szczególne wydarzenia powinny być opiekunce przedstawione na papierze (notes – „niezbędnik” to idealne miejsce), zaś o wszelkich spóźnieniach i zmianach należy informować ja odpowiednio wcześniej – nikt przecież nie lubi nieoczekiwanych zmian, podczas gdy już zaplanował sobie popołudnie lub weekendowy wyjazd. Ważne by szanować osobę, którą zatrudniamy i oczekiwać tego samego od niej.

4. Jedzenie
Pora jedzenia i zwyczaje żywieniowe rodziny to kolejna rzecz, którą należy podzielić się z opiekunką. Szczególnie, jeśli powierzasz jej karmienie dzieci oraz przygotowanie posiłków dla nich. Do ok. 5 roku życia dzieci są na tyle absorbujące, że powinnaś pozwolić niani zająć się twoim malcem, a przygotowanie obiadu czy przekąski dla dziecka nie powinno jej zająć więcej nić kilkanaście minut. Warto wobec tego zapewnić dzieciom posiłek, który wystarczy podgrzać lub podsmażyć, albo ograniczyć pracę nad jego przygotowaniem do postawienia garnka na płycie na określony czas. Twoje dziecko potrzebuje uwagi, miej to na względzie. Określ, więc, które potrawy są wskazane, które zakazane – może w Twojej rodzinie nie jada się wieprzowiny, ograniczasz spożycie soli, albo słodycze jadacie wyłącznie w niedziele? Jeśli Twój syn czy córka mają alergię – to ważne, nie zapomnij poinformować o tym niani. Daj jej także znać jakie są smakołyki dzieci, możesz też zapisać kilka prostych przepisów na przekąski czy desery dla maluchów. Istotne jest również, by zapisać pory podawania i dawki leków, jeśli dziecko je otrzymuje.

Zanim uznasz, że nowa opiekunka jest osobą odpowiedzialną, zaś dzieci bezkrytycznie ją pokochały zadzwoń do domu raz na jakiś czas i upewnij się, że dzieci i niania mają się dobrze (to nie jest wyraz nadopiekuńczości!), a i Ty i nowa opiekunka będziecie miały okazję podzielić się własnymi obawami, rozwiać wątpliwości, po czym spokojnie zająć się przerwaną na moment pracą…

Katarzyna, pedagog i socjolog, nauczyciel akademicki, mama 2-letniej Poli i 6-letniego Tymona.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.grupateoretyczna.pun.pl www.forum-websitex5.pun.pl www.crashdayforum.pun.pl www.louisiana.pun.pl www.bucktick.pun.pl