Alkohol dla zdrowia
Lekarze nefrolodzy ju¿ od dawna chwal± moczopêdne w³a¶ciwo¶ci piwa . Czerwone wino ma w swoim sk³adzie bioflawonoidy – zwi±zki które wp³ywaj± na podwy¿szenie w organizmie tzw. dobrego cholesterolu korzystnie wp³ywaj±cego na naczynia têtnicze, a ¿o³±dkowa gorzka z miodem czyni cz³owieka odpornym na jesienne ch³ody. Nie bez powodu te¿ wódki na bazie zió³ chêtnie pijane s± po posi³ku , poniewa¿ u³atwiaj± trawienie ciê¿kostrawnych potraw.
Od niepamiêtnych czasów wódce przypisywano w³a¶ciwo¶ci lecznicze, a wie¶ci o alchemikach produkuj±cych cudowne leki szybko rozchodzi³y siê po ¶wiecie. Powszechnie uwa¿ano bowiem, ¿e moczenie zió³ w alkoholu pozwala wyci±gn±æ z nich dobroczynne dla zdrowia sk³adniki. Do dzisiaj wiêkszo¶æ wódek gatunkowych powstaje na bazie nalewów alkoholowych ró¿nych substancji ro¶linnych, wytwarzanych w procesie zwanym maceracj± .
W taki sposób powstaj± chocia¿by popularne u nas wódki zio³owe (od ¿o³±dkowej gorzkiej pocz±wszy). Istniej± hipotezy, które twierdz±, ¿e wyrób wódki zapocz±tkowano w celach medycznych w Rosji w XII w. Ju¿ wtedy by³ to doskona³y ¶rodek dezynfekuj±cy, znieczulaj±cy i rozgrzewaj±cy. Napój ten nazwano wówczas „¿ziennaja woda” (woda ¿ycia) i przypisywano mu nie tylko w³a¶ciwo¶ci zdrowotne ale i przed³u¿aj±ce ¿ycie. Nie przypadkiem te¿ mocne alkohole zaczêli wyrabiaæ mnisi szukaj±c lekarstwa na rozmaite, trapi±ce ludzko¶æ choroby… .
Na temat korzystnego wp³ywu alkoholu na organizm ludzki przeprowadzono ju¿ wiele badañ. Do tej pory udowodniono miêdzy innymi, ¿e picie alkoholu, oczywi¶cie w umiarkowanych ilo¶ciach, pomaga zapobiegaæ chorobie wieñcowej oraz chorobom serca. Jedno jest pewne: ³aciñska aqua vita, polska okowita, szwedzka branvin i rosyjska „¿ziennaja woda”, s³u¿y³y pierwotnie jako medykamenty i jeszcze w XVII w sprzedawano wódkê jako lekarstwo na wszelkie dolegliwo¶ci (od kolki po d¿umê…) . W XVIII i XIX w. przepisy na nalewki by³y pilnie strze¿one i przekazywane jako rodzinne klejnoty. Nie mog³o ich zabrakn±æ w ¿adnej dworskiej apteczce.
Ernest Hemingway dolewaj±c w czasie ¶niadania d¿in do herbaty mawia³, ¿e zawsze gdy sprawy mia³y siê naprawdê ¼le, jeden drink pozwala³ mu widzieæ wszystko w o wiele lepszym ¶wietle, a dzisiaj mo¿na spotkaæ zwolenników teorii, ¿e nic tak nie sprzyja odprê¿eniu i rozja¶nieniu umys³u jak wypicie jednego kieliszka gorzkiej, zimnej wódki i zagryzienie jej s³onym herbatnikiem.
Bierzmy wiêc przyk³ad z do¶wiadczeñ naszych przodków: jak na lekarstwo czyli z umiarem!
Offline