Forum Dla INTELIGENTNYCH


#1 2010-09-25 20:37:05

 Kicia

http://www.javase.pl/templates/SonyEricsson/images/ranks/90.pngMega wymiatacz Postów

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2010-09-01
Posty: 2439
Punktów :   

Jak obniżyć ciśnienie ?

Jak obniżyć ciśnienie?

Wstęp

Ciśnienie tętnicze jest to ciśnienie wywierane przez krew na ścianki tętnic. Ulega ono ciągłym zmianom, które możemy podzielić na długookresowe, średniookresowe i krótkookresowe. Problem pojawia się, gdy nasze ciśnienie nie mieści się w przyjętych normach (zobacz normy). Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęściej występujących chorób układu krążenia. Podwyższone ciśnienie tętnicze to zmora wielu Polaków. Według statystyk, na nadciśnienie cierpi 8-8,5 mln Polaków. Szacuje się jednak, że rzeczywista liczba jest większa, gdyż wiele osób nie chodzi do lekarza, ani nie kontroluje ciśnienia. O tym, jak duża jest skala problemu, niech świadczy fakt, że jeszcze kilka lat temu, liczba osób chorych wynosiła ok. 5 mln. Jest to więc drastyczny wzrost, którego nie należy lekceważyć. Warto zastanowić się nad tym czy nasz styl życia, dieta, aktywność fizyczna, leki, itp. nie sprawiają, że znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka.

Rodzaje nadciśnienia

Jak zostało wcześniej wspomniane, samo ciśnienie możemy podzielić ze względu na częstotliwość zmian na trzy kategorie:

1. długookresowe (związane z wiekiem, zmianami miażdżycowymi, stanem zdrowia itd.)
2. średniookresowe (związane ze spożytymi napojami, posiłkami, używkami, aktywnością fizyczną, porą dnia, itd.)
3. krótkookresowe (w obrębie cyklu pracy serca)

Jeśli natomiast mówimy stricte o nadciśnieniu, wówczas dzielimy je wg formy, w sposób następujący:

1. Nadciśnienie pierwotne (idiopatyczne) – to najczęściej występująca forma nadciśnienia. Cierpi na nią ok. 90-93% osób mających problemy z nadciśnieniem. Jej przyczyna nie została jeszcze dokładnie zbadana. W przypadku pewnych osób wykrywa się zaburzenia funkcjonowania ośrodka odpowiedzialnego za regulację ciśnienia. Przyjmuje się, że duży wpływ mają tutaj czynniki środowiskowe oraz genetyczne, czyli np. nerwowa praca, stres, zła dieta, obciążenia genetyczne w rodzinie, brak ruchu, itp. Nie ma czegoś takiego jak “przepis na nadciśnienie”, ale z dużą mocą można stwierdzić, że nadmiar soli oraz otyłość znacząco wpływają na rozwój tej choroby. Zaobserwowano, że problemy z wagą bardzo często idą w parze z problemami z ciśnieniem krwi.
Problem ten pojawia się głównie między 30 a 40 rokiem życia, chociaż może pojawić się w dowolnym momencie. Częściej na nadciśnienie pierwotne chorują kobiety. Początkowe objawy mogą być mylne, gdyż są bardzo ogólne – ból głowy, nerwowość, krwawienie z nosa czy obniżona tolerancja na wysiłek. Nieleczona choroba prowadzi do poważnych zmian w układzie naczyniowym, uszkadza serce i nerki, pomaga rozwijać się miażdżycy, powoduje przerost lewej komory serca i kończyć się może zawałem czy udarem. Dość szybko można ją wykryć badając regularnie dno oka. We wczesnych fazach może on być co prawda prawidłowy, ale wraz z postępem mogą bardzo szybko pojawić się zmiany. Warto więc monitorować na bieżąco u okulisty ten stan. Oczywiście warto także mierzyć regularnie ciśnienie i odwiedzać lekarza pierwszego kontaktu.
2. Nadciśnienie tętnicze wtórne (objawowe) – od powyższego różni się tym, że nadciśnienie może być objawem rozpoznanych chorób o znanym pochodzeniu i obrazie klinicznym. Przyczyną mogą być także skutki uboczne niektórych leków - warto czytać ulotki, aby wiedzieć, co nam grozi. Najczęściej występującą postacią nadciśnienia wtórnego jest nadciśnienie naczyniowo – nerkowe. Ponadto pojawia się ono także w chorobach nadnerczy, tj. w guzie chromochłonnym rdzenia nadnerczy, zespole Conna i zespole Cushinga. Mimo że choroby te należą do bardzo rzadkich, to ich objawy są bardzo charakterystyczne, a w porę rozpoznane mogą być całkowicie wyleczalne.
3. Nadciśnienie labilne (utajone) – charakteryzują je duże wahania ciśnienia. Związane jest głównie z używkami, stresem, zwiększoną aktywnością fizyczną, itp. Przy braku tych czynników, ciśnienie pozostaje w normie, a pod ich wpływem znacząco wzrasta. Warto w takim przypadku zgłosić się do lekarza i monitorować ciśnienie, gdyż problemy te mogą być zwiastunem choroby nadciśnieniowej.
4. Nadciśnienie tętnicze w wieku podeszłym – Włókna kolagenowe, z których zbudowane są naczynia krwionośne wraz z upływem czasu sztywnieją. Wskutek tego ich ściany tracą elastyczność, stają się grubsze, a światło naczyń zmniejsza się, co prowadzi do nadciśnienia. Wraz z wiekiem ciśnienie krwi wykazuje tendencje do wzrostu. Wzrost ciśnienia z wiekiem często jest tym większy, im ciśnienie było wyższe w okresie młodości. Nieznaczny wzrost ciśnienia skurczowego w miarę starzenia się jest rzeczą zupełnie normalną i nie wymaga leczenia.
5. Nadciśnienie u kobiet w ciąży – pojawia się w ok. 5% przypadków. Jest częstym powodem zgonów matek i płodów. Uważa się że nadciśnienie występujące przed 20 tygodniem ciąży, ma charakter pierwotny, a po 20 tygodniu jest skutkiem ciąży. W stanie przedrzucawkowym objawami jest białkomocz, obrzęki, zaburzenia krzepnięcia krwi, upośledzenie funkcji wątroby i nerek. U kobiet z nadciśnieniem wykrytym przed ciążą, nie jest ono przeszkodą do zajścia w ciążę, pod warunkiem, że jest to nadciśnienie pierwotne o łagodnym charakterze z łagodnie podwyższonym ciśnieniem.
6. Nadciśnienie w okresie przekwitania – Wysokie ciśnienie krwi może wystąpić u kobiety w okresie przekwitania. Spowodowane to jest różnymi dolegliwościami układu krążenia. Jeśli pojawia się ono po raz pierwszy u osoby, która nie miała wcześniej problemów z nadciśnienie, to jest duża szansa, iż a ono zaledwie przejściowy charakter. Jednocześnie warto kontrolować stan zdrowia u lekarza, zwłaszcza gdy problem sam nie mija.
7. Nadciśnienie a środki antykoncepcyjne – Nadciśnienie tętnicze częściej występuje u kobiet, które stosują doustne środki antykoncepcyjne niż u kobiet, które zapobiegają ciąży w inny sposób. Na wzrost ciśnienia mają wpływ zawarte w tych środkach hormony, które oddziałują na mechanizmy regulujące ciśnienie krwi. Zazwyczaj po odstawieniu “pigułek”, ciśnienie normuje się dość szybko. Jeśli nie, to konieczna jest wizyta u specjalisty (najlepiej tego, który tabletki przepisał).

Normy ciśnienia tętniczego
•Dorosły:
o 120 mmHg – ciśn. skurczowe (SYS – Systole)
o 80 mmHg – ciśn. rozkurczowe (DIA – Diastole)
•Noworodek (do 28 dnia życia):
o 102 mmHg – ciśn. skurczowe (SYS – Systole)
o 55 mmHg – ciśn. rozkurczowe (DIA – Diastole)
•Dziecko (1–8 rok życia):
o 110 mmHg – ciśn. skurczowe (SYS – Systole)
o 75 mmHg – ciśn. rozkurczowe (DIA – Diastole)

Ciśnienia krwi w aorcie u płodu wynosi około 30 mmHg w 20 tygodniu ciąży i wzrasta do ok. 45 mmHg w 40 tygodniu ciąży. Średnie ciśnienie tętnicze krwi u donoszonych noworodków wynosi:
•skurczowe 65–95 mm Hg
•rozkurczowe 30–60 mm Hg

Gdy ciśnienie przekracza 140/90 mm Hg u dorosłego człowieka, możemy mówić o nadciśnieniu.

Jak leczyć nadciśnienie?

Badania wykazały, że nawet niewielkie obniżenie ciśnienia krwi może zmniejszyć ryzyko udaru o 35-45%, a ryzyko choroby serca o 20-25%. Zmniejszenie masy ciała, przy nadwadze, o 10 kg obniża skurczowe ciśnienie krwi o 5-20 mm Hg, a ograniczenie spożycia soli do 4,35-6 g/dobę powoduje przeciętny spadek ciśnienia tętniczego o 2-8 mm Hg, natomiast regularna aktywność fizyczna pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze o 4-9 mm Hg.

W przypadku lekkiego nadciśnienia warto, przed podjęciem kuracji farmakologicznej, spróbować zmienić swój styl życia, dietę, zwiększyć aktywność fizyczną, popracować nad nerwami, itd.

1. Wyklucz napoje energetyzujące i kawę, gdyż kofeina podnosi ciśnienie.
2. Zrzuć zbędne kilogramy i popraw dietę. Przy nadwadze zachodzą problemy z gospodarką hormonalną, przemianą wapnia i glukozy.
3. Rusz się! Uprawianie sportów poprawia wydolność całego organizmu i narządów, a także poprawia elastyczność naczyń krwionośnych
4. Zredukuj stres. Bardzo ważnym czynnikiem podwyższającym ciśnienie jest stres. Jesteśmy wręcz otoczeni przez czynniki stresogenne – praca, rodzina, społeczeństwo, obowiązki, itp. Uprawianie sportów jest dobrym czynnikiem rozładowującym napięcie. Warto także poczytać książkę, wybrać się na spacer w ustronne miejsce, pożartować czy nawet porozmawiać z kimś o problemach (“wylać je z siebie”).
5. Alkohol, papierosy i narkotyki w kąt. Używki bardzo mocno wpływają na ciśnienie i na pewno nie pomogą Ci w walce z nim.

Gdy nadciśnienie się niebezpiecznie zwiększa lub powyższe metody nie pomagają, następnym krokiem jest wizyta u lekarza, który zapewne włączy leki.

Do dyspozycji jest kilka dużych grup leków hipotensyjnych, które są dobierane w zależności od wysokości ciśnienia, chorób współistniejących (cukrzyca, choroba wieńcowa, choroby nerek, astma), wieku, zawodu, trybu życia, etc. Leczenie może opierać się na monoterapii, czyli na jednym leku, ale bardzo często pacjentowi przepisuje się dwa lub więcej leków, wykorzystując przy tym synergizm ich działania. Jest to tzw. leczenie skojarzone. Cele leczenia nadciśnienia tętniczego to:
- stabilizacja, czyli osiągnięcie “optymalnego” lub “prawidłowego” ciśnienia krwi,
- redukcja występowania powikłań narządowych,
- przedłużenie życia.

Zgodnie z zaleceniami WHO/ISH z 1999 r., do leków pierwszego rzutu w leczeniu nadciśnienia tętniczego należą:
- leki moczopędne (diuretyki),
- leki blokujące receptory beta-adrenergiczne (beta-blokery),
- leki blokujące receptory alfa-adrenergiczne (alfa-blokery),
- blokery kanału wapniowego (antagoniści wapnia),
- inhibitory konwertazy angiotensyny,
- antagoniści receptorów angiotensyny II.


Dla kobiet w ciąży, przeważnie stosuje się następujący schemat:
•w pierwszej kolejności metyldopa i/lub hydralazyna
•później beta-blokery kardioselektywne i labetolol – opóźniają niestety rozwój płodu
•jeśli nadciśnienie pojawiło się przed ciążą i było leczone werapamilem lub lekami moczopędnymi, to można zazwyczaj kontynuować przyjmowanie tych leków
•stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny i antagonistów receptora AT1 jest przeciwwskazane zwłaszcza w II i III trymestrze ciąży, ze względu na możliwość teratogennego działania i możliwości wystąpienia małowodzia lub ostrej niewydolności nerek u płodu (podobnie z antagonistami wapnia (dilzem i pochodne dihydropirydyny)


Jak wykrywać nadciśnienie tętnicze?
•Kontrola ciśnienia tętniczego – raz dziennie. Pomiary najlepiej wykonywać rano, w południe lub wieczorem. Warto założyć sobie zeszyt, w którym będziesz notował wartości swojego ciśnienia – ułatwi to lekarzowi dobór odpowiedniej dawki leków. Pamiętaj, aby wybrać konkretną porę i regularnie zapisywać wyniki. Warto od czasu do czasu mierzyć ciśnienie także w innych porach dnia.
•Wykonuj regularne badanie dna oka – nadciśnienie tętnicze powoduje zmiany w siatkówce (tzw. retinopatia nadciśnieniowa);
•Okresowo należy oznaczyć we krwi stężenie potasu, sodu, kreatyniny. Warto od czasu do czasu poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie na te badania.
•Badanie ogólne (obecność mikroalbuminurii) i posiew moczu.
•EKG
•Kontrola poziomu cholesterolu całkowitego i frakcji: LDL, HDL, oraz trójglicerydów.


Artykuł ma charakter przekrojowy i informacyjny. W żadnym wypadku nie może zastępować leczenia i profilaktyki zaleconej przez lekarza! Autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności w obliczu stosowania powyższych rad.


http://www.img.nep.pl/gify/zwierzeta/myszy/4.gif

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.minecraft-city.pun.pl www.dbj.pun.pl www.arenas.pun.pl www.pl-elite.pun.pl www.simsowo.pun.pl