Forum Dla INTELIGENTNYCH


#1 2010-09-25 18:37:05

 Kicia

http://www.javase.pl/templates/SonyEricsson/images/ranks/90.pngMega wymiatacz Postów

Skąd: Poznañ
Zarejestrowany: 2010-09-01
Posty: 2439
Punktów :   

Jak obni¿yæ ci¶nienie ?

Jak obni¿yæ ci¶nienie?

Wstêp

Ci¶nienie têtnicze jest to ci¶nienie wywierane przez krew na ¶cianki têtnic. Ulega ono ci±g³ym zmianom, które mo¿emy podzieliæ na d³ugookresowe, ¶redniookresowe i krótkookresowe. Problem pojawia siê, gdy nasze ci¶nienie nie mie¶ci siê w przyjêtych normach (zobacz normy). Nadci¶nienie têtnicze jest jedn± z najczê¶ciej wystêpuj±cych chorób uk³adu kr±¿enia. Podwy¿szone ci¶nienie têtnicze to zmora wielu Polaków. Wed³ug statystyk, na nadci¶nienie cierpi 8-8,5 mln Polaków. Szacuje siê jednak, ¿e rzeczywista liczba jest wiêksza, gdy¿ wiele osób nie chodzi do lekarza, ani nie kontroluje ci¶nienia. O tym, jak du¿a jest skala problemu, niech ¶wiadczy fakt, ¿e jeszcze kilka lat temu, liczba osób chorych wynosi³a ok. 5 mln. Jest to wiêc drastyczny wzrost, którego nie nale¿y lekcewa¿yæ. Warto zastanowiæ siê nad tym czy nasz styl ¿ycia, dieta, aktywno¶æ fizyczna, leki, itp. nie sprawiaj±, ¿e znajdujemy siê w grupie podwy¿szonego ryzyka.

Rodzaje nadci¶nienia

Jak zosta³o wcze¶niej wspomniane, samo ci¶nienie mo¿emy podzieliæ ze wzglêdu na czêstotliwo¶æ zmian na trzy kategorie:

1. d³ugookresowe (zwi±zane z wiekiem, zmianami mia¿d¿ycowymi, stanem zdrowia itd.)
2. ¶redniookresowe (zwi±zane ze spo¿ytymi napojami, posi³kami, u¿ywkami, aktywno¶ci± fizyczn±, por± dnia, itd.)
3. krótkookresowe (w obrêbie cyklu pracy serca)

Je¶li natomiast mówimy stricte o nadci¶nieniu, wówczas dzielimy je wg formy, w sposób nastêpuj±cy:

1. Nadci¶nienie pierwotne (idiopatyczne) – to najczê¶ciej wystêpuj±ca forma nadci¶nienia. Cierpi na ni± ok. 90-93% osób maj±cych problemy z nadci¶nieniem. Jej przyczyna nie zosta³a jeszcze dok³adnie zbadana. W przypadku pewnych osób wykrywa siê zaburzenia funkcjonowania o¶rodka odpowiedzialnego za regulacjê ci¶nienia. Przyjmuje siê, ¿e du¿y wp³yw maj± tutaj czynniki ¶rodowiskowe oraz genetyczne, czyli np. nerwowa praca, stres, z³a dieta, obci±¿enia genetyczne w rodzinie, brak ruchu, itp. Nie ma czego¶ takiego jak “przepis na nadci¶nienie”, ale z du¿± moc± mo¿na stwierdziæ, ¿e nadmiar soli oraz oty³o¶æ znacz±co wp³ywaj± na rozwój tej choroby. Zaobserwowano, ¿e problemy z wag± bardzo czêsto id± w parze z problemami z ci¶nieniem krwi.
Problem ten pojawia siê g³ównie miêdzy 30 a 40 rokiem ¿ycia, chocia¿ mo¿e pojawiæ siê w dowolnym momencie. Czê¶ciej na nadci¶nienie pierwotne choruj± kobiety. Pocz±tkowe objawy mog± byæ mylne, gdy¿ s± bardzo ogólne – ból g³owy, nerwowo¶æ, krwawienie z nosa czy obni¿ona tolerancja na wysi³ek. Nieleczona choroba prowadzi do powa¿nych zmian w uk³adzie naczyniowym, uszkadza serce i nerki, pomaga rozwijaæ siê mia¿d¿ycy, powoduje przerost lewej komory serca i koñczyæ siê mo¿e zawa³em czy udarem. Do¶æ szybko mo¿na j± wykryæ badaj±c regularnie dno oka. We wczesnych fazach mo¿e on byæ co prawda prawid³owy, ale wraz z postêpem mog± bardzo szybko pojawiæ siê zmiany. Warto wiêc monitorowaæ na bie¿±co u okulisty ten stan. Oczywi¶cie warto tak¿e mierzyæ regularnie ci¶nienie i odwiedzaæ lekarza pierwszego kontaktu.
2. Nadci¶nienie têtnicze wtórne (objawowe) – od powy¿szego ró¿ni siê tym, ¿e nadci¶nienie mo¿e byæ objawem rozpoznanych chorób o znanym pochodzeniu i obrazie klinicznym. Przyczyn± mog± byæ tak¿e skutki uboczne niektórych leków - warto czytaæ ulotki, aby wiedzieæ, co nam grozi. Najczê¶ciej wystêpuj±c± postaci± nadci¶nienia wtórnego jest nadci¶nienie naczyniowo – nerkowe. Ponadto pojawia siê ono tak¿e w chorobach nadnerczy, tj. w guzie chromoch³onnym rdzenia nadnerczy, zespole Conna i zespole Cushinga. Mimo ¿e choroby te nale¿± do bardzo rzadkich, to ich objawy s± bardzo charakterystyczne, a w porê rozpoznane mog± byæ ca³kowicie wyleczalne.
3. Nadci¶nienie labilne (utajone) – charakteryzuj± je du¿e wahania ci¶nienia. Zwi±zane jest g³ównie z u¿ywkami, stresem, zwiêkszon± aktywno¶ci± fizyczn±, itp. Przy braku tych czynników, ci¶nienie pozostaje w normie, a pod ich wp³ywem znacz±co wzrasta. Warto w takim przypadku zg³osiæ siê do lekarza i monitorowaæ ci¶nienie, gdy¿ problemy te mog± byæ zwiastunem choroby nadci¶nieniowej.
4. Nadci¶nienie têtnicze w wieku podesz³ym – W³ókna kolagenowe, z których zbudowane s± naczynia krwiono¶ne wraz z up³ywem czasu sztywniej±. Wskutek tego ich ¶ciany trac± elastyczno¶æ, staj± siê grubsze, a ¶wiat³o naczyñ zmniejsza siê, co prowadzi do nadci¶nienia. Wraz z wiekiem ci¶nienie krwi wykazuje tendencje do wzrostu. Wzrost ci¶nienia z wiekiem czêsto jest tym wiêkszy, im ci¶nienie by³o wy¿sze w okresie m³odo¶ci. Nieznaczny wzrost ci¶nienia skurczowego w miarê starzenia siê jest rzecz± zupe³nie normaln± i nie wymaga leczenia.
5. Nadci¶nienie u kobiet w ci±¿y – pojawia siê w ok. 5% przypadków. Jest czêstym powodem zgonów matek i p³odów. Uwa¿a siê ¿e nadci¶nienie wystêpuj±ce przed 20 tygodniem ci±¿y, ma charakter pierwotny, a po 20 tygodniu jest skutkiem ci±¿y. W stanie przedrzucawkowym objawami jest bia³komocz, obrzêki, zaburzenia krzepniêcia krwi, upo¶ledzenie funkcji w±troby i nerek. U kobiet z nadci¶nieniem wykrytym przed ci±¿±, nie jest ono przeszkod± do zaj¶cia w ci±¿ê, pod warunkiem, ¿e jest to nadci¶nienie pierwotne o ³agodnym charakterze z ³agodnie podwy¿szonym ci¶nieniem.
6. Nadci¶nienie w okresie przekwitania – Wysokie ci¶nienie krwi mo¿e wyst±piæ u kobiety w okresie przekwitania. Spowodowane to jest ró¿nymi dolegliwo¶ciami uk³adu kr±¿enia. Je¶li pojawia siê ono po raz pierwszy u osoby, która nie mia³a wcze¶niej problemów z nadci¶nienie, to jest du¿a szansa, i¿ a ono zaledwie przej¶ciowy charakter. Jednocze¶nie warto kontrolowaæ stan zdrowia u lekarza, zw³aszcza gdy problem sam nie mija.
7. Nadci¶nienie a ¶rodki antykoncepcyjne – Nadci¶nienie têtnicze czê¶ciej wystêpuje u kobiet, które stosuj± doustne ¶rodki antykoncepcyjne ni¿ u kobiet, które zapobiegaj± ci±¿y w inny sposób. Na wzrost ci¶nienia maj± wp³yw zawarte w tych ¶rodkach hormony, które oddzia³uj± na mechanizmy reguluj±ce ci¶nienie krwi. Zazwyczaj po odstawieniu “pigu³ek”, ci¶nienie normuje siê do¶æ szybko. Je¶li nie, to konieczna jest wizyta u specjalisty (najlepiej tego, który tabletki przepisa³).

Normy ci¶nienia têtniczego
•Doros³y:
o 120 mmHg – ci¶n. skurczowe (SYS – Systole)
o 80 mmHg – ci¶n. rozkurczowe (DIA – Diastole)
•Noworodek (do 28 dnia ¿ycia):
o 102 mmHg – ci¶n. skurczowe (SYS – Systole)
o 55 mmHg – ci¶n. rozkurczowe (DIA – Diastole)
•Dziecko (1–8 rok ¿ycia):
o 110 mmHg – ci¶n. skurczowe (SYS – Systole)
o 75 mmHg – ci¶n. rozkurczowe (DIA – Diastole)

Ci¶nienia krwi w aorcie u p³odu wynosi oko³o 30 mmHg w 20 tygodniu ci±¿y i wzrasta do ok. 45 mmHg w 40 tygodniu ci±¿y. ¦rednie ci¶nienie têtnicze krwi u donoszonych noworodków wynosi:
•skurczowe 65–95 mm Hg
•rozkurczowe 30–60 mm Hg

Gdy ci¶nienie przekracza 140/90 mm Hg u doros³ego cz³owieka, mo¿emy mówiæ o nadci¶nieniu.

Jak leczyæ nadci¶nienie?

Badania wykaza³y, ¿e nawet niewielkie obni¿enie ci¶nienia krwi mo¿e zmniejszyæ ryzyko udaru o 35-45%, a ryzyko choroby serca o 20-25%. Zmniejszenie masy cia³a, przy nadwadze, o 10 kg obni¿a skurczowe ci¶nienie krwi o 5-20 mm Hg, a ograniczenie spo¿ycia soli do 4,35-6 g/dobê powoduje przeciêtny spadek ci¶nienia têtniczego o 2-8 mm Hg, natomiast regularna aktywno¶æ fizyczna pozwala obni¿yæ ci¶nienie têtnicze o 4-9 mm Hg.

W przypadku lekkiego nadci¶nienia warto, przed podjêciem kuracji farmakologicznej, spróbowaæ zmieniæ swój styl ¿ycia, dietê, zwiêkszyæ aktywno¶æ fizyczn±, popracowaæ nad nerwami, itd.

1. Wyklucz napoje energetyzuj±ce i kawê, gdy¿ kofeina podnosi ci¶nienie.
2. Zrzuæ zbêdne kilogramy i popraw dietê. Przy nadwadze zachodz± problemy z gospodark± hormonaln±, przemian± wapnia i glukozy.
3. Rusz siê! Uprawianie sportów poprawia wydolno¶æ ca³ego organizmu i narz±dów, a tak¿e poprawia elastyczno¶æ naczyñ krwiono¶nych
4. Zredukuj stres. Bardzo wa¿nym czynnikiem podwy¿szaj±cym ci¶nienie jest stres. Jeste¶my wrêcz otoczeni przez czynniki stresogenne – praca, rodzina, spo³eczeñstwo, obowi±zki, itp. Uprawianie sportów jest dobrym czynnikiem roz³adowuj±cym napiêcie. Warto tak¿e poczytaæ ksi±¿kê, wybraæ siê na spacer w ustronne miejsce, po¿artowaæ czy nawet porozmawiaæ z kim¶ o problemach (“wylaæ je z siebie”).
5. Alkohol, papierosy i narkotyki w k±t. U¿ywki bardzo mocno wp³ywaj± na ci¶nienie i na pewno nie pomog± Ci w walce z nim.

Gdy nadci¶nienie siê niebezpiecznie zwiêksza lub powy¿sze metody nie pomagaj±, nastêpnym krokiem jest wizyta u lekarza, który zapewne w³±czy leki.

Do dyspozycji jest kilka du¿ych grup leków hipotensyjnych, które s± dobierane w zale¿no¶ci od wysoko¶ci ci¶nienia, chorób wspó³istniej±cych (cukrzyca, choroba wieñcowa, choroby nerek, astma), wieku, zawodu, trybu ¿ycia, etc. Leczenie mo¿e opieraæ siê na monoterapii, czyli na jednym leku, ale bardzo czêsto pacjentowi przepisuje siê dwa lub wiêcej leków, wykorzystuj±c przy tym synergizm ich dzia³ania. Jest to tzw. leczenie skojarzone. Cele leczenia nadci¶nienia têtniczego to:
- stabilizacja, czyli osi±gniêcie “optymalnego” lub “prawid³owego” ci¶nienia krwi,
- redukcja wystêpowania powik³añ narz±dowych,
- przed³u¿enie ¿ycia.

Zgodnie z zaleceniami WHO/ISH z 1999 r., do leków pierwszego rzutu w leczeniu nadci¶nienia têtniczego nale¿±:
- leki moczopêdne (diuretyki),
- leki blokuj±ce receptory beta-adrenergiczne (beta-blokery),
- leki blokuj±ce receptory alfa-adrenergiczne (alfa-blokery),
- blokery kana³u wapniowego (antagoni¶ci wapnia),
- inhibitory konwertazy angiotensyny,
- antagoni¶ci receptorów angiotensyny II.


Dla kobiet w ci±¿y, przewa¿nie stosuje siê nastêpuj±cy schemat:
•w pierwszej kolejno¶ci metyldopa i/lub hydralazyna
•pó¼niej beta-blokery kardioselektywne i labetolol – opó¼niaj± niestety rozwój p³odu
•je¶li nadci¶nienie pojawi³o siê przed ci±¿± i by³o leczone werapamilem lub lekami moczopêdnymi, to mo¿na zazwyczaj kontynuowaæ przyjmowanie tych leków
•stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny i antagonistów receptora AT1 jest przeciwwskazane zw³aszcza w II i III trymestrze ci±¿y, ze wzglêdu na mo¿liwo¶æ teratogennego dzia³ania i mo¿liwo¶ci wyst±pienia ma³owodzia lub ostrej niewydolno¶ci nerek u p³odu (podobnie z antagonistami wapnia (dilzem i pochodne dihydropirydyny)


Jak wykrywaæ nadci¶nienie têtnicze?
•Kontrola ci¶nienia têtniczego – raz dziennie. Pomiary najlepiej wykonywaæ rano, w po³udnie lub wieczorem. Warto za³o¿yæ sobie zeszyt, w którym bêdziesz notowa³ warto¶ci swojego ci¶nienia – u³atwi to lekarzowi dobór odpowiedniej dawki leków. Pamiêtaj, aby wybraæ konkretn± porê i regularnie zapisywaæ wyniki. Warto od czasu do czasu mierzyæ ci¶nienie tak¿e w innych porach dnia.
•Wykonuj regularne badanie dna oka – nadci¶nienie têtnicze powoduje zmiany w siatkówce (tzw. retinopatia nadci¶nieniowa);
•Okresowo nale¿y oznaczyæ we krwi stê¿enie potasu, sodu, kreatyniny. Warto od czasu do czasu poprosiæ lekarza rodzinnego o skierowanie na te badania.
•Badanie ogólne (obecno¶æ mikroalbuminurii) i posiew moczu.
•EKG
•Kontrola poziomu cholesterolu ca³kowitego i frakcji: LDL, HDL, oraz trójglicerydów.


Artyku³ ma charakter przekrojowy i informacyjny. W ¿adnym wypadku nie mo¿e zastêpowaæ leczenia i profilaktyki zaleconej przez lekarza! Autor nie ponosi ¿adnej odpowiedzialno¶ci w obliczu stosowania powy¿szych rad.


http://www.img.nep.pl/gify/zwierzeta/myszy/4.gif

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.023 seconds, 9 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.footballl.pun.pl www.dill.pun.pl www.shaolin-silkroad.pun.pl www.gothicsite.pun.pl www.rodzinkafd.pun.pl